«

»

2010.03
19

Kaip kovoti su šliužais braškėse?

Klausimas: Laba diena, rašau Jums, nes reikia pagalbos. Auginu braškes, dengtas juoda plėvele, laistomas kapiliarine sistema. Tačiau braškes labai graužia sraigės, tik nurenku, o jau kita dieną vėl tiek pat ar net gi daugiau. Gal galite patarti kaip būtų galima apsiginti nuo sraigių, nepakenkiant braškėms? Galbūt yra chemikalų? Iš anksto dėkoju. Indrė, 2011.05.09.

Atsakymas: 

ŠLIUŽAI IR SRAIGĖS gyvena ten kur daug tankios augmenijos, puikiai jaučiasi tankioje lapijoje, intensyviai maitinasi tamsiu paros metu augalų lapais ar uogomis. Dienos metu slepiasi po lapais mažai judrūs. Tai polifaginis kenkėjas, nuo kurio galima apsisaugoti taikant profilaktines priemones – nesudarant jiems palankių gyvenimo sąlygų: naikinti piktžoles, nesodinti augalų tankiai ar statyti plastikines atitvaras (apie 25-35 cm) per kurias jos negalės patekti į daržą.

Kitos atbaidančios priemonės: augalų tarpuose pabarstykite pasmulkintų kelminio paparčio lapų, tai atbaidys ne tik šliužus, bet ir skruzdes, be to sraigės nemėgsta garstyčių ir nasturčių ar spygliuočių sakų kvapo, todėl galite paruošti kankorėžių nuovirą ir laistyti apie augalus, augalams jis nekenks. Nepamirškite, kad šliužai labai nepakantūs sausiems medžio pelenams, ten kur jų gausu, pabarstykite pelenų ar pelenus išberkite platesnėmis juostelėmis šliužai jų “tvoros” neįveiks, aišku, jei jų neliks šalia augalo. Kita priemonė – šliužų surinkimas ir išnešimas iš daržo, bet kaip juos dienos metu surasti, jūs galite patys įrengti patogias (saugias, tamsias) priedangas kur dienos metu šliužai slėpsis dieną, kai jie nejudrūs surinksite.

Dar viena priemonė nuo lapus graužiančių kenkėjų yra kiečių nuoviras.

Chemijos darže stenkitės nenaudoti ten kur jos mažai gyvena naudingų gyvių rupužių, driežų ir kt. Jie jums padės apsisaugoti nuo kenkėjų gausos.

Sėkmės Jums ir nenaudokite sode chemijos

Lekt. Donatas Klimavičius, 2010.03.19