«

»

2016.05
13

KAS PAŽEIDĖ PERSIKUS?

Kas pažeidė persikų lapus? (Klausimą teikė persikų augintoja, ji ir pateikė pažeistus lapus).

 

Atidžiai pažiūrėjus pažeistus lapus nesimato amarų pėdsakų, pažeidimas panašus kaip ir amarų, bet tai ne jie, jie atsiras dar už kelių dienų. Amarai labai mėgsta nusilpusius augalus, o juos silpnino liga, todėl šiuo metu turite purkšti nuo šios, labai pavojingos, grybinės ligos fungicidais.

 Liga vadinasi „TAFRINOZĖ“.  Po žydėjimo ir vėliau patartina kas 12–14 dienų 2–3 kartus nupurkšti 0,1 proc. efektoriumi ar 0,05 proc. topazu. Norma parašyta ant fasuotės. Jei matysite, kad atsirado ir amarai į tirpalą galite įpilti ir insekticidų (norma ant fasuotės).

Tafrinozė. Ligą sukelia grybas Taphrina deformans (Berk.) Tul. Tai viena iš pavojingiausių ligų,  plaqčiai išplitusi ten kur auginami persikai ir abrikosai. Ligos požymius (ant jaunų lapų) galime  pastebėti anksti pavasarį. Pažeisti lapeliai garbanojasi, tampa šviesiai žalios ar gelsvai rausvos spalvos, vėliau pažeistos jų vietos pasidaro tamsiai raudonos spalvos. Šie lapai sustorėja, praranda elastingumą, lūžta ir išsikraipo. Ligai progresuojant lapai greitai džiūsta ir nukrenta. Netaikant apsaugos  augalas jau vasaros viduryje gali likti be lapų, o ir vaisiai neprinoksta.  Smarkiai pažeisti medžiai nebeauga, o žiemą pašąla arba (ir) visai žūva. Be lapų ligos sukėlėjas pažeidžia ūglius, kartais vaisius. Pažeisti vaisiai būna nelygūs, dažnai susproginėja, o ūgliai sustorėja, išsiklaipo. Maždaug po dviejų savaičių apatinėje pažeisto lapo pusėje susidaro pilkšvas vaškinis grybo askosporų sluoksnis. Jomis grybas dauginasi. Askosporos peržiemoja tarp pumpurų žvynelių, likusiuose kaboti sudžiūvusių lapų gniužulėliuose. Grybas gali peržiemoti pažeistose šakutėse, nukritusiuose po medžiu lapuose. Ligai išplisti labiau palankūs drėgni, vėsūs orai pavasarį, nors šiais metais ji jau pasireiškė.


Kita apsauga. Anksti pavasarį ir vėliau per vegetaciją reikia išgenėti ir sunaikinti pažeistus ūglius. Iki pumpurų brinkimo purkšti vario preparatais: 3 proc. boro skiediniu, 0,5 proc. čempionu (vario hidroksidu) ar kitais. Rudenį, krintant lapams, vėl patartina nupurkšti vario preparatais arba topsinu. Rudeninis purškimas padeda apsaugoti ir nuo bakterinių ligų plitimo.

 

Parengė    lektorius  einantis ZD katedros vedėjo pareigas Donatas Klimavičius