«

»

2014.10
29

Keletas vaismedžių priežiūros patarimų artėjant žiemai

Klausimas: Laba diena, manonamai.lt norėtų paklausti: 

  • Nuo ko iš esmės apsaugo balinimas ir kuo rizikuoja sodininkai, nusprendę to nedaryti?
  • Ar reikia specialiai paruošti žievę (nuvalyti samanas ir panašiai)? Ar procesas skiriasi nuo paprasto dažymo, ar reikia tepti kelis sluoksnius, ar užtektų tik vieno?
  • Sodininkai vaismedžius neretai saugo ir nuo žvėrių bei graužikų. Kokios priemonės derėtų su vaismedžių balinimu (kiek suprantu, apsukus medžius tankia medžiaga, kaip kartais daroma, nelieka pačios balinimo esmės)? Ar medžių apvyniojimas agroplėvele galėtų būti tiek balinimo, tiek apsaugos priemone?
  • Parduotuvėse pardavinėjami balinimo mišiniai, tačiau galbūt žinote mišinių ar kitų priemonių, kuriuos galima pasidaryti patiems?
Atsako Želdinių ir agrotechnologijų katedros vedėjas Donatas Klimavičius:
1. Vaismedžių kamienai ir storesnių šakų pagrindai balinami norint juos apsaugoti nuo temperatūros pokyčių žiemos metu (dažniausiai žiemos pabaigoje), mažinant kamienų grybinių ligų ir kenkėjų žiemojančių šioje dalyje plitimą. Verat žinoti kad kamieno zonoje (atplaišose) žiemoja sodinės erkutės, kablelinio skydamario, žiemsprindžio, verpiko kiaušinėliai, gudobelinės erkės, kriaušinės blakutės patelės, verpiko, vaisėdžio, lapsukio vikšrai (kokonuose) ir t.t.
Jaunų medelių vegetacija dažnai užsitęsia dėl priežiūros, aplinkos veiksnių, naujų introdukuotų veislių požymių, todėl kamienai net ir vyresnių augalų dažnai apąla. Apšalimo požymiai išryškėja vasaros pradžioje (sutrūkinėjusi ir atšokusi nuo medienos žievė). Balinti kamienai geriau atmuša saulės spindulius ir neleidžia kamienams įkaisti dienos metu.Žiemos pabaigoje ypač juntami temperatūros nakties ir dienos metu svyravimai kurie turi neigiamos įtakos kamienų viršutiniams audiniams.
2. Prieš kamienų balinimą (lapkritis) būtina kruopščiai nuvalyti ypač senesnių medžių žievės atplaišas ir samanas – juose gausu žiemojančių kenkėjų ir ligų pradų) juos surinkti ir sunaikinti. Valymui galima naudoti metaliniais ar kitais kietais šeriais šepetį ar gramdiklį. Nepamirškite pomedžiuose patiesti paklotą kad prie kamieno neliktų nuvalytų liekanų(lengviau surinkti ir sunaikinti).  . Balinant kamienus atkreipkite dėmesį į aplinkos temperatūrą ji turi būti teigiama , kamienai sausi. (tokie orai ir pats laikas dažnai lapkritis -” jau ir kenkėjai savo žiemojimo vietose”). Balinama plačiu statybiniu teptuku, ilgi šeriai leidžia tirpalui patekti į žievės plyšelius. Balinimo sluoksnių kiekis priklauso nuo kamieno būklės ir paruošto tirpalo, lygiam paviršiui su gerai paruoštu tirpalu pakanka ištepti vienu sluoksniu, nelygius paviršius tepame 2-3 sluoksniais.
3. Pelės sode ieško saugios vietos žiemoti, todėl pomedžiuose, kur žiemai palikta aukštesnė žolė ar per anksti pamulčiuoti pomedžiai jos ir įsikuria, tuomet gali pažeisti kamienus, todėl būtina sutvarkyti pomedžius, mulčiuoti tuomet kai dirvos paviršius jau įšalęs. nenaudoti mulčiui šiaudų ar žolių, lapų , o žiemos metu suspausti sniegą prie kamieno. kamienus galima aprišti eglių šakelėmis – apsaugosime nuo graužikų ir nuo šalčio poveikio. Kiek kenkėjų ir ligų žiemoje kamieno zonoje –  jei norime mažiau naudoti cheminių apsaugos priemonių geriau medžiagomis nerišti kamienų , be abejonės jos apsaugo nuo šalčio ne tik kamienus. Agrodangos medžiagos dažnai naudojamos aprišant kamienus, jos nesugeria drėgmės,balta spalva atspindi saulę, tačiau apvynioti kamienus reikia keliais sluoksniais – tai geresnes variantas nei seni, kad ir šilti medžiagos audiniai.
4. Balinimo mišinius galima pirkti parduotuvėse ar pačiam paruošti. Tam reikia įsigyti gesintų kalkių ar kreidos. . tirpalas ruošiamas santykiu 1:5 (1 dalis kalkių 5 dalys vandens), į tirpalą būtina įdėti klijuojančios medžiagos tam naudojamas ūkiškas muilas, 10 l vandens pakanka 1 gerai ištirpinto gabalo muilo. Mišiniui ruošti galima  naudoti ir gesintas kalkes 3 kg, molį 2 kg ir 200 g ūkiško muilo viskas gerai ištirpinama ir atskiedžiama iki 10 l kiekio tirpalo. Į tirpalus galima įpilti ir vario sulfato    jo 10 litrų pakanka 0,5 kg. kiekio.