«

»

2015.08
30

Lietuvos saugumas svarbus Kauno kolegijos dėstytojams

Kauno kolegijos želdinių ir agrotechnologijų katedros dėstytojai paskutinėmis rugpjūčio dienomis lankėsi Rytų Lietuvos apylinkėse, tiksliau Ignalinos rinktinės pasienio ruože.

Trys kelionės valandos ir mes jau Ignalinoje. Miestas mus pasitiko puikia nuotaika ir gražiai sutvarkyta aplinka. Miestas gyvybingas, miestas laukiantis, miestas pasiilgęs turistų ir verslo, čia veiklos plėtros galimybės beribės. Aplankykite jį ir įsitikinsite.

 

Dar kelios minutės ir įvažiuojame į rinktinės pasienio ruožo kiemelį kur mus pasitiko VSAT vado pavaduotojas štabo viršininkas pulkininkas Valentinas Novikovas. Pirmasis įspūdis – nakties metu sulaikyti ir rinktinės patalpose apgyvendinti 4 Indijos Respublikos piliečiai nelegaliai kirtę Lietuvos Respublikos sieną, mums buvo leista akies krašteliu žvilgtelti į jų patalpas.

Rinktinės salėje, pasieniečiai, mus pasitiko karšta kava ir be galo įdomiomis paskaitomis. Ką veikia pasieniečiai? Kas ir kada vykdė Lietuvos Respublikos sienų demarkaciją? Kokie įrenginiai padeda saugoti pasienio ruožus? Kas gali tapti pasieniečiu? – šie ir kiti aktualūs klausimai buvo atsakyti.

Valanda – kaip kelios minutės prabėgo ir mes jau kelyje Visagino miesto link. Visagino miestas ir jo aplinka gražiai sutvarkyta, tačiau savo statiniais menanti senesnius laikus, kuomet miestas buvo įkurtas. Miestas žinomas dėl netoli Visagino esančios Ignalinos atominės jėgainės (6 km. nuo miesto). Dabartinėje Visagino teritorijoje anksčiau buvo tik keli kaimai. Miesto pavadinimas – tai nugriauto vieno kaimo pavadinimas. 1975 m. vasarą jėgainės statybininkai atvilko ir prie pirmųjų daugiabučių namų pamatų pastatė didžiulį riedulį, kurio kontūrai daug kam primena Lietuvą. Riedulys tapo kertiniu miesto akmeniu.

. Foto nuotrauka jėgainės fone ir mes kelyje Dūkšto link.

Nors po pasienio apylinkes mus lydi pasieniečiai – leidimai reikalingi ir mums, juk judame prie trijų valstybių sankirtos taško. Pulkininkas Vladas Beržanskas – tikras Lietuvos patriotas, valstybių sankirtoje, pristato jos gimimo istoriją, skaito eiles būdingas pasieniečiams.

Jau vakarėja ir mes skubame link namų, tačiau Ignalina juk kraštas ežerų ir gražaus kraštovaizdžio. Žvalgomės pro autobuso langus – vaizdai gražūs, įspūdingi, o kur stabtelti, pailsėti, pasidalinti įžvalgomis ir potyriais vietos vis nerandame. Lentelės su užrašais „Privati valda“ atbaido, o nuorodų poilsiavietėms vis nėra ir nėra. Pagaliau žingeidumas triumfavo ir mes užsukome į puikiai įrengtą, privačią, poilsiavietę šalia ežero. Mus pasitiko sodybos savininkas vietinės vidurinės mokyklos direktorius ir suteikė progą pailsėti savo pastogėje, dėkingi jam likome.

Ar tai tik edukacinė kelionė, ar tai tik pradžia bendram darbui? Į šiuos ir kitus klausimus atsakys ateitis. Mintyse jau gimsta projektai, juos aptarsime artimiausiu metu ir Jūs apie tai sužinosite pirmieji.

Dėkojame Valstybinės sienos apsaugos tarnyboms, vado pavaduotojui štabo viršininkui pulkininkui Valentinui Novikovui, pulkininkui Vladui Beržanskui ir visiems pasienio darbuotojams už galimybę susipažinti su nelengva, bet įdomia pasieniečio kasdienybe.

 

Kauno kolegijos Technologijų ir kraštotvarkos fakulteto, Želdinių ir agrotechnologijų katedros vedėjas Donatas Klimavičius