«

»

2011.03
28

Vaismedžių skiepijimas kiekvieno sodininko svajonė, o gal ir jūsų?

Dažnas sodininkas klausia, ką daryti jei sode augantis vaismedis išaugina nepakankamai skanius ar prastos kokybės (veislės) vaisius? Ar galima šiuos trukumus pašalinti ? Gebėti keisti?

Be jokios abejonės. Vaismedžio vaisių kokybę, veisles, derėjimo laiką kiekvieno sodininko mėgėjo svajonė kuri gali tapti realybe perskiepijus medelį.

Vaismedžius perskiepyti galite tuomet, kai medeliai dar gerai auga, nepažeisti ligų, o veislės prastos. Dažniausiai gerai augančių gyvybingų obelų šalinti iš sodybos nesinori juk jie gerai dera mūsų aplinkoje, suteikia pavėsį ir džiaugsmą, o kur dar ir kūryba, siekis pakeisti ir tobulėti. O gal šiuos medelius pasodino mūsų tėvai ar seneliai, juk svarbus ir atminimas.

Šiuo atveju galite savo seną draugę pakeisti – atnaujinti naujomis veislėmis ir suteikti jai galimybę džiaugtis gyvenimu ir džiuginti sodybos gyventojus veislių naujovėmis jų įvairove. Juk į kiekvieną šaką galite skiepyti skirtingas veisles, svarbu kad veislės atitiktų augumą. Skiepydami augias ir silpno augumo veisles viename vaismedžio vainike išbalansuosite vaismedžio augimą, augios veislės greitai ims konkuruoti su silpno augumo veislės šakomis ir jas užgoš. Augios veislės augins stipresnes galingesnes šakas viename vainiko šone, tuo tarpu silpno augimo veislės išaugins silpnesnes trumpesnes šakas kitame vainiko šone – kaip atrodys vaismedis, ar jis nesikankins nuo svorio skirtumo?

Skiepyti reikia ruoštis iš rudens. O jei nespėjote rudenį užsukite pas kaimynus pavasarį gal jie pagelbės.

Šiam tikslui ūgelių galite prisiskinti nuo gerai Jums žinomo, produktyvaus, derančio vaismedžio. Ūgelius galite ruošti ir žiemos pradžioje – gruodžio ar sausio mėnesiais. Jei jų neturite (pamiršote prisirinkti) paklauskite kaimyno gal jis galės pagelbėti. Jei skinate ūgelius patys rinkitės juos iš pietinės pusės vainiko vidurinės dalies. Imkite tik vienmečius gerai išaugusius, stambius tvirtus 25-30 cmilgio ūglius.

Žiemai ūgeliai yra saugomi vėsiose patalpose, drėgname skudurėlyje rūsyje ar šaldytuve, drėgnose pjuvenose ar smėlyje. Svarbu kad ūgeliai neapdžiūtų ir jų nepažeistų graužikai. Kai kurie sodininkai ūgelius laiko maišeliuose pripiltuose drėgnų durpių ar pjuvenų.

Žiemos pabaigoje rinkti iš sodo ūgelius rizikinga – kai kurie ūgliai gali būti pažeisti žiemos šalčių tuomet tik darbas veltui – įskiepyti jie neprigis.

Ar jau laikas skiepyti?

Geriausiai prigyja įskiepiai kai skiepijame vegetacijos pradžioje. Balandžio pabaigoje, šiuo laikotarpiu žievė yra atšokusi nuo medienos, juk maisto medžiagos intensyviai juda brazdu žadindamos pumpurus.

Kaip paruošti medelį skiepijimui?

Jei medis didelis vienais metais neverta perskiepyti visas šakas – vaismedis gali nukentėti. Pasirinkite 1-2 pagrindines jas nupjaukite prie liemens palikdami nedidelius kelmelius. Nulyginkite žaizdas sodo peiliu.

1. Kai žievė atšokusi nuo medienos lengva ją atkelti, belieka nupjauti šaką su peiliu padarius vertikalų pjūvį žievę atkelti

2. Paruošti įskiepį, norimos veislės ūgelį su 3 vegetatyviniais pumpurais, viršutinę dalį nupjauti prie pumpuro paliekant galimybę vandens lašams nutekėti, apatinę dalį paįstrižai pjūvio ilgis apie 3-4 cm

3. Užkišus už žievės ir priglaudus prie brazdo ūgelį, virvele aprišti žaizdą, aptepti sodo tepalu tiek šonines tiek viršutines atviras žaizdas, virš įskiepio galite pritvirtinti lanksčios medžio šakelės lankelį, Jums turėtų būti dėkingi paukšteliai.

Skiepijimui pasirinkite tinkamiausią būdą. Šiuo atveju kai maisto medžiagos intensyviai juda brazdu ir žievė atšokusi nuo medienos, lengvai lupasi, rekomenduotinas vienas iš paprastesnių skiepijimo būdų – įskiepio užkišimas po žieve. Prigyja 100 proc. ūgelių. Skiepijimo peilio pagalba žievė yra atlenkiama į šalį, išpjautas įskiepis su trimis pumpurais užkišamas po žieve ir aprišamas virvele, žaizdos užtepamos sodo tepalu. Virš įskiepio iš lanksčios šakelės padaromas lankelis paukščiams nutūpti, taip apsaugosime jauną ūgelį nuo nulenkimo ar nulaužimo.

Sėkmės darbuose ir nepamirškite genėti sodo jau laikas.

Donatas Klimavičius tel kont. 868233729

Straipsnio autorius: Kauno kolegijos Kraštotvarkos fakulteto Želdinių ir agrotechnologijų katedros lektorius Donatas Klimavičius

Cituojant straipsnį, būtina pateikti nuorodą http://www.zak.lt

 1. Giedrius sako:

  Sveiki.Internete,vaizdo medžiagose rodo,kad žiemos metu įskiepijus įskiepio galas pamirkomas dezinfekuojamame skystyje.KOKIAME?
  Ir dar.Gal kas daugina poskiepius vegetatyviniu budu?

 2. Antanas sako:

  Laba diena,
  šį pavasarį įskiepijau obelis į 5cm storio šakas po tris įskiepius, visi sėkmingai prigijo. Noriu paklausti kiek laiko auginti tris įskiepius kaip juos prižiūrėti,ar kitiems metams palikti visus ar dalį jų rudenį pažalinti.

  1. ZAK sako:

   Verta būtų išsirinkti vertingiausią vieną šakoje ir jį auginti kitus silpnesnius galite šalinti

 3. dar sako:

  Ar įmanoma vasarą paskiepyti trešnę ar persiką,slyvą pleištiniu ar užkišimo po žieve būdu,naudojant žalius augančius ūglius ,ar padės lapų nukarpymas,kaip akiavimo atveju?

 4. Nijolė sako:

  Sveiki, tai pagal Jūsų pasakojimą galima susidaryti nuomonę, jog obels šakutę sukarpiai kaip pvz. dauginant vynuoges, aktinidijas ir ji gali įsišaknyti. Tokiu būdu kiek galima buvo obelų geros veislės pasidauginti. Dar Jūs kalbate, kad bus galima skiepyti, tai ta šakutė jau yra mano norimos veislės, gal jau tada nereiks skiepyti. Dar klausimas, o į kaukazinę slyvą ar galima įskiepyti abrikosą, ačiū

 5. Nijolė sako:

  Sveiki, tai pagal Jūsų pasakojimą galima susidaryti nuomonę, jog obels šakutę sukarpiai kaip pvz. dauginant vynuoges, aktinidijas ir ji gali įsišaknyti. Tokiu būdu kiek galima buvo obelų geros veislės pasidauginti. Dar Jūs kalbate, kad bus galima skiepyti, tai ta šakutė jau yra mano norimos veislės, gal jau tada nereiks skiepyti, ačiū

 6. sod. mėgėjas sako:

  Laba diena,
  prieš porą savaičių nupjoviau labai stambią ( 20 cm skersmens) obels šaką ir užtepiau ,gerai įryniau sodo tepalu (sudėtyje-vaškas,kanifolija,terrpentinas) bei pridengiau nepermatomu plietileno maišeliu nuo saulės ir lietaus. Po savaitės pastebėjau, kad tepalo sluoksnis atšokęs ir pjūvis sudrėkęs nuo sulos. Nuėmiau seną teplo sluoksnį ir užtepiau kitokio-iš taukų ir kanifolijos,bet sula sunkiasi pro tepalo sluoksnį. Gal papildomai žaizdą padengti skystu moliu? Gal per anksti ar per vėlai nupjoviau šaką? Gal geriau stambias šaks pjauti birželio mėn.?

  1. Donatas sako:

   Stambių šakų išpjovimas visuomet turi neigiamų pasekmių, paprastai jos šalinamos norint atjauninti vaismedį. Jei šakos skersmuo ne didesnis kaip 10 cm žaizdos gis lengviau. Šalinant stambias šakas reikėtų palikti apie 20 cm ilgio šakos apsauginę dalį ant kurios auga kad ir menkesnės šakelės. Paprastai stambios šakos norint atjauninti vaismedį trumpinamos anksti pavasarį, iki vegetacijos pradžios, tuomet žaizdos lengviau užgyja. Visos nuopjovos tik jas apdžiovinus užtepamos sodo tepalu ar kitomis medžiagomis. Nupjovus šaką neskubėkite ją užtepti, kai ji apdžius matysis mikro įskiliai tuomet ir užtepkite, nepjaukite storesnių šakų vegetacijai prasidėjus, o jei pjaunate palikite šakos dalį su šonine šaka.

 7. Edmantas sako:

  Laba diena. Kada šiemet skiepyti vaismedžius? Ar prigis dabar nupiautas poskiepis, nes neturim paruoštų? Ačiū už atsakymus.

  1. donatas sako:

   Įskiepis tai augalas (jo dalis- ūgelis su 2-3 pumpurais) kurį skiepijame į poskiepį. Jei įskiepio pumpurai dar miega tuomet galima skiepyti – prigijimas garantuotas. Priešingai poskiepis – vaismedis į kurį skiepijate galili būti su lapeliais. Jei įskiepių neturite gal jų galite gauti pas draugus. Pparastai įskiepiai renkami iš rudens ir sdaugomi vėsioje aplinkoje (rusyje ar kitose vėsiose aplinkose) o atėjus laikui balandžio antroje pusėje ar gegužės pradžioje skiepijami.

 8. Inga sako:

  Laba,
  turiu skiepijimo sekatoriu,bandziau buvusi pavasari skiepyt,ne vienas neprigijo.ar cia tik reklama kd 100 procentu gali prigyti iskiepiai ar as padfariau klaida.
  siemet taip pat noreciau pabandyt skiepyti,turiu veg p60 poskiepiu ,bet neturiu dar iskiepiu.ar dar nevelu.ir kaip skiepyti su skiepijimo sekatoriumi kad pavyktu sekmingai.

  dekui uz atsakyma:))

  1. ZAK sako:

   Laba diena,
   rekomenduojame, su straipsnio autoriumi susisiekti telefonu. Tad pakomentuos, kodėl galėjo Jums nepavykti.

 9. Modestas sako:

  Laba diena. Ar galima į kaukazinę slyvą iskiepyti persiką ir tresnę?

  1. donatas sako:

   Persikams tinka kaip poskiepis skėstašakė (kaukazinė) slyva ar išauginti sėjinukai , ji netinka trešmėms, trešnių poskiepiai gali būti šie Gisela 5, Gisela 4, Gi 497/8, Gi 209/1 ir kiti.

 10. rolandas sako:

  Yra puiki obelis vidutinio ūgio – nėra visiskai žemaūgė. Kaip pasielgti, kad sios rūšies obuoliai būtų “senovinės” didelės obels vaisiai ir deretu eile dešimtmečių?

  1. D.Klimavičius sako:

   Skaitykite perskiepijimo straipsnį ir suradę reikalingos veislės įskiepį galėsite išbandyti save perskiepijant ar paskiepijant į atskiras šakas.

 11. Algimantas sako:

  Sveiki,
  Skiepijau 5-6 m. laukine obeli.
  Skiepai išleido šakas jų ilgis apie 30-40 cm. Girdėjau kad reikia pirmais metais jas nugnybti kai pasiekia tokį ilgi. Ar tai tiesa ? Kokiu kitu imtis prieziuros veiksmu pirmais skiepų prigyjimo metais ? Po to aišku bus įprastas gebėjimas. Ačiū
  A.

  1. Donatas sako:

   Išaugus ūgliui, kai jų ilgis siekia 30-40 cm- nukirpkite jo viršūnę(trumpinkite) tuomet ūglis sutvirtės pradės auginti šonines šakeles, taps tvirta produktyvia šaka. Jei liko nereikalingų šakų į kurias neskiepijote jas galite šalinti. Augančius ūglius galite atlenkti ir nukreipti norima augti šakos augimo kryptimi. Stebėkite kaip auga jauni ūgliai jei reikia apsaugokite nuo amarų ir kitų kenkėjų plitimo.

 12. inga sako:

  Laba,kaip daugint vegetatyviskai obelu poskiepius?

  dekui uz atsakyma

  1. Donatas sako:

   Obelų vegetatyvinius poskiepius galima dauginti įvairiais būdais, tačiau dažniau naudojamas dauginimas vertikaliomis ar horizontaliomis atlankomis. išnaudojant požymį, kad augalai išaugina pridėtines šaknis. Vegetatyviniai poskiepiai sodinami horizontalia (nuožulnia) kryptimi, apkaupiami paliekant lauke viršūnę, mulčiuojami kompostu per vasarą keletą kartų apkaupiami išaugina pridėtines šaknis ir naujus ūglius, rudenį iškasami ir sudalijami į atskiras dalis. Poskiepius galima dauginti ir vertikaliais ūgliais juos apkaupint puriu drėgnu kompostu ar kt. per vasarą išauga nauji ūgliai su šaknimis, rudenį juos galima atskirti nuo motininio augalo ir išsodinti. Dauginti galite ir žaliaisiais auginiais augimo metu, šiuo atveju augantys ūgliai sukarpomi 10 cm ilgio su 2-3 lapais, mirkomi šaknijimą skatinančioje terpėje, ir sodinami lauke ar dėžutėje, pridengiami, drėkinami, vėdinami . Sekančiais metais galėsite sodinti lauke ir skiepyti.

 13. Andrius sako:

  Laba diena. noreciau paklaust ar galima persikus skiepiti prie slyvos? jeigu galima tai prie kokios ?

  1. D.Klimavičius sako:

   Persikus galite skiepyti ar akiuoti į kaukazinės slyvos poskiepius.

 14. Algimantas sako:

  Ar šiuo metu nupjautas įskiepis bus tinkamas skiepyti šoniniu būdu, t.y. po poskiepio žieve?
  Kadangi šiemet pavasaris vėluoja, kada bus galima skiepyti šiuo būdu?
  Dėkoju.

  1. Klimavičius sako:

   Skiepijimui ūgeliai yra ruošiami žiemos pradžioje, tačiau šiuo metu vegetacijai dar neprasidėjus ir vėluojant pavasariui, galima prisipjauti ūgelių. Po žieve skiepijame prasidėjus obelų vegetacijai ir atšokus žievei. Šiuo būdu dažniausiai skiepijama į jaunesnes 8-10 cm skersmens šakas. Prieš skiepijimą pumpurams neišbrinkus (jau dabar), būtina paruošti vasimedį: išretinti jo vainiką, patrumpinti skeletines šakas į kurias planuojama skiepyti, paliekant jaunesnes ir trumpesnes apie 1 m. apatines šakeles.

 15. Olis sako:

  Ar reikia uzdengti polietileniniu maiseliu skiepijant iskiepio uzkisimo po zieve budu?

  1. Donatas sako:

   Nebūtina

 16. as sako:

  Laba diena. Ar galima būtų sužinoti kur galima būtų įsidarbinti baigus agroverslų technologijų specialybe?

  1. ZAK sako:

   Gamybinėse organizacijose, ūkininkų ūkiuose, žemės ūkio bendrovėse, privačiose ir valstybinėse įmonėse, akcinėse bendrovėse, žemės ūkio produkcijos prekybos organizacijose agroverslų technologo pareigose. Galėsite kurti asmeninius ūkininko ūkius ir jiems vadovauti.

 17. Jonas PN sako:

  Ar kaulavaisius (persikus,slyvas,trešnes) galima skiepyti šiuo būdu,ar geriau akiavimas vasarą ?

  1. Donatas sako:

   Kaulavaisius kaip ir sėklavaisius galima skaipyti pavasarį ar akiuoti vasaros metu

Jūsų mintys ir klausimai

El. paštas nebus rodomas

Captcha Captcha Reload