«

»

2013.07
04

Želdinių ir agrotechnologijų katedros darbuotojų profesinė pažintinė kelionė į “Dzūkijos” arboretumą

2013 m. liepos 4 d. įvyko seminarų ciklo “Kolegijos dėstytojas – visapusiškai išsilavinusi asmenybė” baigiamsis užsiėmimas. Želdinių ir agrotechnologijų katedros darbuotojams baigiamasis seminaras suorganizuotas  „Dzūkijos“ arboretume. Išvykos metu apžiūrėti arboretume augantys tiriami ir eksponuojami vietiniai ir introdukuoti sumedėję augalai, susipažinta su mokslo ir pažintinės rekreacijos galimybėmis.

„Dzūkijos“ arboretumas pradėtas kurti 1995 metais ilgamečio Lietuvos Dendrologų draugijos vadovo dr. L. Januškevičiaus iniciatyva Alytaus rajone, Balninkų kaime, vaizdingame 5 ha sklype, šalia nedidelio Tolupio upelio. 

Arboretumo reljefas labai įvairus. Dalį arboretumo užima parko tipo želdiniai, kuriuos sudaro introdukuoti medžiai ir krūmai, dekoratyviniai augalai. Pasak arboretumo įkūrėjo L. Januškevičiaus, šis arboretumas įkurtas kaip didaktinė, pagalbinė priemonė gamtos mylėtojams, todėl yra vykdomos ekskursijos į šį arboretumą.

Šiuo metu arboretumą sudaro du kolekciniai skyriai (pagrindinis ir žemaūgių bei kiliminių augalų) ir nedidelis apie 0,35 ha introdukcinis – kolekcinis medelynas.

Šiandien arboretume jau auga daugiau nei 795 rūšių ir žemesnio rango taksonų augalai (Pinophyta – 311, Magnoliophyta – 484), priklausantys 46 šeimoms ir 115 genčių (Pinophyta – 5 šeimos ir 15 genčių, Magnoliophyta – 41 ir 100). Šiuo metu kolekcijose gausiausiai atstovaujamos šios šeimos: Cupressaceae Rich. Ex Bartling – 143 rūšys ir žemesnio rango taksonai, Pinaceae Lindl. – 92, Rosaceae Juss. – 145, Caprifoliaceae Juss. – 39, Oleaceae Hoffsgg. et Link – 62, Aceraceae Juss. – 38. Apie 65 proc. visų augalų sudaro įvairios dekoratyvines formos (žemaūgės, koloniškos, svyruoklinės, margalapės, geltonlapės). Dekoratyvinėms formoms tarp jų tenka net 80 proc. Apie 200 kolekcinių augalų rūšių ir formų yra retos ir Pietų Lietuvos Regione niekur daugiau neauginamos arba sutinkamos labai retai. Iš tokių augalų paminėtini: Abies amabilis Douglas ex Forbes, Abies holophylla Maxim., Abies lasiocarpa (Hook.) Nutt. var. Arizonica (Merr.) Lemm., Taxodium distichum (L.) Rich.,  Acer mandshuricum Maxim., Acer negundo ‘Crispum Variegatum’, Aesculus x carnea Hayne, Catalpa ovata G. Don, Cercidiphyllum japonicum Sieb. Et Zucc., Liriodendron tulipifera L. ir kt. Apie 90 proc. „Dzūkijos“ arboretume auginamų augalų yra pakankamai atsparūs ir žiemą neapšąla arba apšąla nežymiai ir per vegetacijos periodą visiškai atstato prarastą dekoratyvumą. 

„Dzūkijos“ arboretumo kolekcijos ateityje neabejotinai dar augs. Perspektyvoje čia planuojama auginti apie 1000 įvairių egzotinių medžių ir krūmų rūšių ir žemesnio rango taksonų.

Foto nuotraukos: D.Misiūnas